Özel, önceki dönem CHP milletvekilleriyle bir araya geldi: Vizyonumuz Atatürk’ün partisini iktidar yapmak; partimizin üzerinden elinizi çekmeyin

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, önceki dönem CHP milletvekilleriyle bir araya geldi. “Vizyonumuz Atatürk’ün partisine bir daha seçim kaybettirmemek” diyen Özel, “Bizim üzerimizden ve partimizin üzerinden elinizi çekmeyiniz. Lütfen en samimi eleştirilerinizi, yönlendirmelerinizi bizden esirgemeyiniz” ifadelerini kullandı. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Genel Merkez’de partisini önceki dönemlerde parlamentoda temsil etmiş 83 milletvekiliyle bir araya geldi. Özel, toplantıda şu değerlendirmeleri yaptı:

“Benim için çok heyecan verici bir toplantı. Bu salonda belki 20’nci heyeti ağırlıyoruz ama ilk kez bu kadar heyecanlandığım, ne diyeceğimi bilemediğim bir noktadayım. Çünkü CHP’li bir dedenin ve babanın oğlu olarak çocukluğumdan beri, pek çoğunu televizyonlarda imrenerek izlediğim, hitabetlerinden feyz aldığım, birikimlerine hayranlık duyduğum büyüklerimle bir salonda ve CHP’nin Genel Başkanı sıfatıyla bir aradayız. El sıkmak için siz ayağa kalktığınızda bile ben utanıyorum, benim sizin karşınızda ayağa kalkmam gerekirken. Bu arada, 24. Dönem’den beri birlikte olduklarımız, son döneme kadar birlikte siyaset yaptığım çok değerli milletvekilleri arkadaşlarım da burada. O açıdan buraya kadar zahmet ettiniz, öncelikle minnet duygularımı ifade etmek isterim. CHP’nin 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta geçirdiği seçimlere en az bizim kadar inanan, gayret gösteren, maddi ve manevi destek olan, illerinde üzerine düşeni fazlasıyla yapan ve 28 Mayıs akşamı o büyük üzüntüyü, travmayı en çok yaşayanlarla birlikte olduğuma hiçbir şüphe yok. Bunu hem geçmişte yapmış olduğunuz görevlerinizin sorumluluğu olarak taşıdığınızı biliyorum hem de bilgi olarak önceki dönem milletvekillerimizin ne kadar gayret ettiklerini biliyorum.

“Değişim bizden başlayacak”

“Bu salondakilerin en az üçte biri, daha sonraki süreçte, yapmış olduğum çeşitli açıklamalarda, çağrılarda, yol yürüyüşümüzde, daha adaylıkla ilgili bir şey belli değilken beni yüreklendiren büyüklerimdir. Adaylık açıklamamdan sonra neredeyse herkes de siz de mümkün olduğu kadar iyi dileklerinizi ilettiniz. Ben de sizin iyi dilek ve desteklerinize minnettarlığımı iletmiştim. 28 Mayıs’ta, büyük bir duygusal kopuşun Türkiye’de yaşandığını sahada hep birlikte biliyoruz. Geçmiş dönemde vekaletini yürüttüğünüz kişilerin ne hissettiğini, siz sahada gördünüz. Benim açımdan kolay değildi. 12 yıllık milletvekilliği, 8 yıllık grup başkanvekilliği deneyiminden, bu büyük üzüntüden sonra yeni bir şeyler söylemek ve bunun gerçekten yeni, etkili ve kuvvetli bir değişim olacağını ifade etmek. Bir büyük soruyla karşı karşıyaydık: ‘Ne değişecek siz de eski değil misiniz’ diye. Burada, bu dönem Meclis’te birlikte görev yaptığımız çok sayıda tecrübeli arkadaşımız, bu değişim yolculuğunda büyük bir fedakarlıkta bulundular. Dediler ki ‘Değişim bizden başlayacak. Ne olursa olsun geçmiş dönemde sorumluluk üstlenmiş olan kimse yönetim kademelerinde olmayacak.’”

“Vizyonumuz Atatürk’ün partisini iktidar yapmak”

“Biz bir söz verdik. Dedik ki ‘CHP’nin bir daha seçim kaybetmemesi için üzerimize fedakarlık düşerse fedakarlık, sorumluluk düşerse sorumluluğu yerine getireceğiz.’ Bir sorumluluk düştü. Sonra, bu sorumluluğu nasıl yerine getireceğimize çok net bir tanımlama yaptık. O da şuydu: CHP’yi Türkiye’nin en iyi yönetilen kurumu haline getireceğiz. Ben geçmiş süreçlerdeki kendi yönetim deneyimlerinden bunu yapabileceğime inanıyordum ve insanları buna ikna edebileceğime de inanıyordum. Ayrıca, esas büyük söylem, esas ortaya koyduğumuz vizyon şu: Atatürk’ün partisine bir daha seçim kaybettirmemek, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak. Ama altında Türkiye’nin en iyi yönetilen kurumu haline getirme vaadi ve bunu, yeni ve genç kadrolarla ve daha çok kadınla yapacağımızı söylemek. Bu gerçekten çok önemli. Biz bize olduğumuz bir yerde şu gerçekliği görmemiz lazım, hiçbir erkek bundan sorumlu değil ama hiçbir erkek bundan muaf da değil. Ama toplumun yüzde 50’sinden Atatürk’ün kadına seçme-seçilme hakkını vermesiyle övünerek oy istiyoruz.”

“Verdiğimiz sözleri tutarak başladık”

“Biz, verdiğimiz sözleri tutarak başladık. Yaş ortalaması 43 olan bir Parti Meclisi (PM) var. PM benden 6 yaş genç. Yaş ortalaması 46 olan bir Merkez Yönetim Kurulu (MYK) var. Tayyip Bey’in ilan ettiği 17 bakan ve 1 cumhurbaşkanı yardımcısına karşılık; biz 9 kadın, 9 erkek bir gölge kabine açıkladık. Arkadaşlarımızın hepsi aynı zamanda genel başkan yardımcıları. ‘Bizim listemize baktığınızda 3 şey görülecek’ demiştik: Kadınlar, gençler ve örgüt. Kadınlar bahsettiğim gibi, gençler yaş ortalamamız 43. Ve örgüt, 15 önceki dönem il ve ilçe başkanı -13 il başkanı, 2 ilçe başkanımız- var. Ve 60 kişiden 34’ü en az ilçe yönetim kurullarında görev yapmış olmak üzere örgütten geliyorlar. Böyle bir yapıyla yola çıktık.”

“Partimizin üzerinden elinizi çekmeyiniz”

“Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk kurultayı, bize talep ettiğimiz görevi verdi. Biz başarılı olmak zorundayız. Hiçbir başarı, tecrübeyi reddederek ve deneyimi dışlayarak hiçbir örgüt başarılı olamaz. Bugün burada sizlerle birlikte olmamız, sizin bu teveccühünüzün ben çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü toplumda bir yenileşme talebi olduğu ortada ancak bu kadar köklü bir kurumun, tecrübeyi ve tecrübenin zamanın imbiğinden süzerek zihninde biriktirdiklerini dile getirmesi, bizim de bunlardan istifade etmemiz bir zaruret. Bunu yapmadığımız takdirde, savrulmaya başlarız. Bunun farkındayım ve buna yürekten inanıyorum. Bizim üzerimizden ve partimizin üzerinden elinizi çekmeyiniz. Lütfen en samimi eleştirilerinizi, yönlendirmelerinizi bizden esirgemeyiniz.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir