Katar: İsrail ile Hamas arasındaki rehine takası anlaşması devam edecek

Katar Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile Hamas arasında varılan rehine takası anlaşmasının devam edeceğini duyurdu. Katar Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Mutabakatın uygulanmasının önündeki engeller ortadan kaldırıldı. Bu gece, 39 Filistinli esire karşılık 13 İsrailli esir serbest kalacak” denildi. Bakanlık sözcüsü, ‘engellerin Katar-Mısır arabuluculuğuyla aşıldığını’ ve takasın muhtemelen bu gece gerçekleşeceğini dile getirdi.

Hamas ise, Mısır ve Katarlı tarafların İsrail’in anlaşmanın tüm şart ve koşullarına bağlılığını teyit ettiğini duyurdu.

Geçtiğimiz saatlerde Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, İsrail’in geçici ateşkes anlaşmasının şartlarını uymadığını söyleyerek rehine takasında ikinci aşamayı ertelediklerini açıklamıştı.

‘İSRAİL, İLGİLİ MADDELERE UYMADI’

Kassam Tugayları’nın, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin serbest bırakılmasını ertelemesi hakkında açıklama yapan Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden Usame Hamdan, İsrail, esir takası ve çatışmalara insani ara verilmesini öngören mutabakata bağlı kaldığı sürece kendilerinin de bağlı kalacağını bildirmişti. Hamdan, şu ifadeleri kullanmıştı: “İsrail şu ana kadar güvenliğin sağlanması, Gazze’nin kuzeyine giriş yapacak yardım tırlarının sayısı, serbest bırakılacak Filistinli esirlerin isimleri ve koşulları ilgili maddelere uymadı. Bu durum, mutabakatı tehlikeye soktu ve biz de sorumluluklarını yerine getirmeleri için arabulucuları İsrail’in ihlalleri konusunda bilgilendirdik.”

İSRAİL ORDUSU, CENİN’DE 2 HASTANEYİ KUŞATTI

Öte yandan, 4 gün sürmesi öngörülen geçici ateşkes anlaşması yürürlükteyken saldırılarına devam eden İsrail, Batı Şeria’nın Cenin kentinde 2 hastanenin çevresini kuşattı. İsrail ordusu, 2 Filistinliyi yaraladı.

Şehit Süleyman Devlet Hastanesi, İbni Sina Hastanesi ve Filistin Kızılay Merkezi’nin kuşatma altına alındığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir