İsrail Gazze’deki hastaneleri kullanılamaz hale getirdi

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda yaralı ve hastaların yanı sıra yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin sığındığı hastaneleri hedef almaya devam ediyor.

Londra merkezli araştırma grubu Forensic Architecture; medya kuruluşları Al Jazeera, Al Araby ile Shehab Haber Ajansı’nda yayımlanan ve “Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki hastanelere, hastane çevrelerine ve tıbbi altyapıya yapılan İsrail saldırıları”nı anlatan yüzlerce haberi analiz etti.Analizde, İsrail’in, söz konusu hastaneleri bombalayarak kullanılamaz hale getirmesi, harita üzerinden kronolojik şekilde hareketli grafiklerle ele alındı.

‘DOĞRUDAN HASTANLERİ HEDEF ALIYORLAR’

İsrail’in bölge genelindeki hastanelere yönelik saldırıları, “hastane çevresini hedef alan saldırılar, doğrudan hedefleme, kuşatma ve işgal” şeklinde tanımlanarak, saldırıların “tekrarlı ve tutarlı bir saldırı modelini” ortaya koyduğu vurgulandı.

GAZZE’DEKİ HASTANELERİN YARISI HİZMET DIŞI

Söz konusu saldırılar, Gazze’nin kuzeyindeki hastaneleri servis dışı bıraktı. İsrail 2 Kasım itibarıyla hastanelerin yarısını hizmet dışı bıraktı. Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun ve Ed-Durra hastaneleri, 14 Ekim itibarıyla İsrail güçleri tarafından hizmet dışı bırakıldı.

HASTANELERİN ÇEVRESİNİ BOMBALADILAR

İsrail güçleri, 31 Ekim’de bölgeyi işgal ederken, Endonezya, Şifa, Rantisi Çocuk, Kudüs, el-Ehli Baptist, Türk-Filistin Dostluk ve Vefa hastanelerinin çevresini bombaladı. Gazze’nin kuzeyindeki hastanelerin neredeyse yarısı, 2 Kasım itibarıyla hizmet dışı kaldı.

Bu süreçte Gazze’nin kuzeyinde yer alan diğer bölgelerdeki askeri faaliyetler nedeniyle 5 hastane (Kudüs, Şifa, Rantisi Çocuk, Kemal Advan, Endonezya), zorla yerlerinden edilen binlerce kişiye sığınak oldu.

İSRAİL İŞLEVSEL SON HASTANEYİ DE VURDU

Kısmen işlevsel olan son hastane de 18 Aralık’ta işgal edildi. Hava saldırıları, 2-7 Kasım tarihlerinde ise doğrudan Rantisi Çocuk ve el Ehli hastanelerini hedef alırken, saldırılar bu hastanelerin hizmet dışı kalmasına sebep oldu.

İsrail ordusu, 11 Kasım’da Kudüs ve Şifa hastanelerini kuşattı. 24 Kasım itibarıyla da Endonezya, Şifa ve Rantisi hastaneleri İsrail ordusu tarafından işgal edildi ve hizmet dışı bırakıldı.

18 Aralık gecesi, Gazze’nin kuzeyinde kısmen işlevsel son hastane olan el Ehli Hastanesi işgal edildi ve hastane hizmet dışı kaldı.

İŞLEVSEL HASTANELERDE DE YETERLİ EKİPMAN YOK

Gazze’nin kuzeyindeki kısmen işlevsel 4 hastane, elektrik ve malzemesiz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 19 Aralık itibarıyla tamamı güneyde olmak üzere Gazze’deki 36 hastaneden 9’unun kısmen işlevsel olduğunu bildirdi.

Gazze’nin kuzeyinde ise halihazırda 4 hastane, hastalara asgari düzeyde hizmet sunuyor. Söz konusu 4 hastanede elektrik ve malzeme olmazken, etrafı İsrail güçleri tarafından kuşatılmış durumda.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir