CHP’de gözler yarınki Parti Meclisi’nde

CHP’de gözler yarınki Parti Meclisi’ne çevrildi. Adana, Aydın ve Tekirdağ’da büyükşehir belediye başkan adaylarının kesinleştiği ve yarın Parti Meclisi’nin onayına sunulduktan sonra açıklanacağı öğrenildi. Diğer yandan İstanbul’da CHP’li başkanlar tarafından yönetilmeyen 23 ilçenin belediye başkan adayı da PM’nin onayına sunulacak. 

Aralarında İstanbul ve Ankara’nın da bulunduğu 7 büyükşehirde belediye başkan adayını kamuoyuna duyuran CHP’de gözler bir kez daha Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ile Parti Meclisi (PM) toplantısına çevrildi. Parti yönetiminin bir yandan Genel Merkez’de bir yandan da illerde saha değerlendirmeleri ile aday belirleme çalışmaları sürerken Adana, Aydın ve Tekirdağ’da büyükşehir belediye başkan adaylarının kesinleştiği ve yarınki MYK toplantısının ardından PM’nin onayına sunulacağı öğrenildi. 

Kritik olsa da Adana’da en güçlü aday Karalar

Adana’da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yeniden aday gösterilmesi kararlaştırılsa da, bir yandan da Karalar’ın memnuniyet anketinde başarılı bir performans ortaya koyamamasından dolayı Adana’daki seçimin “kritik geçeceği” yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Parti kaynakları, Karalar’la devam edilme gerekçesini ise, “Adana’da diğer isimlerle yan yana koyulan anketlerde Karalar’ın üstüne çıkan olmuyor. Alternatifler arasında en yüksek orana ulaşan Zeydan Karalar” sözleriyle açıklıyor. 

Tekirdağ’da Candan Yüceer ve Vahap Akay masada

Aydın’da da beklendiği gibi mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun ismi, yeniden aday gösterilmek üzere yarınki PM’nin onayına sunulacak. 2009 yılından beri Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığını yürüten Çerçioğlu’nun ismi, daha önce ilan edilmiş olmasına karşın İstanbul ve Ankara ile birlikte açıklanmayınca, Çerçioğlu’nun İzmir’den aday yapılabileceği iddiaları gündeme gelmişti. Ancak parti kaynakları bu iddiaları yalanlamıştı. Yarın büyükşehir belediye başkan adayının açıklanmasına kesin gözüyle bakılan bir diğer ilin ise Tekirdağ olduğu belirtiliyor. Kulislerde dört dönem Tekirdağ Milletvekilliği yapan Candan Yüceer ile Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın isimlerinin ön planda olduğu belirtiliyor. Bu arada Yüceer’in dün CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le bir görüşme yaptığı da öğrenildi. 

 İzmir’de yeni adayla seçime gidilecek

CHP’nin elinde bulundurduğu İzmir, Hatay, Mersin, Antalya, Eskişehir ve Muğla’da ise büyükşehir adaylarının açıklanmasının bu ayın sonunu bulabileceği öğrenildi. İzmir’de CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in memnuniyet anketlerinde düşük puan aldığı belirtiliyor ve bu yüzden seçime yeni bir adayla gidilmesine kesin gözüyle bakılıyor. İzmir için oluşturulan heyet, çalışmalarını tamamlarken parti kulislerinde dillendirilen isimlerin başında Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Karşıyaka Belediye Başkanı Olgun Atila ile Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe geliyor. Öte yandan parti kaynakları son günlerde ismi gündeme gelen Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ile ilgili ise, “Sengel’in ismi, ‘kadın aday gösterilirse görmek istediğiniz isim nedir?” sorusunun karşılığında konuşuluyor. İzmir’de mutlaka bir kadın aday gösterilmeli gibi bir tercihe gidilirse o zaman değerlendirilebilir ancak, böyle bir durum olmadığında kamuoyu beklentisi, anketler, liyakat gibi kriterler devreye girecek” değerlendirmesini yaptı. 

Büyükerşen, başkanlığı kazanıp emanet mi bırakacak?

CHP’de en çok merak edilen illerin başında ise Eskişehir geliyor. Eskişehir’de dört dönemdir belediye başkanlığı yapan 86 yaşındaki Yılmaz Büyükerşen’in bir dönem daha aday olmak istediği öğrenildi. Büyükerşen’in parti yönetimini Eskişehir’in kendi adaylığı ile kazanılabileceği farklı alternatiflerle seçimin kritik geçeceği şeklinde uyardığı belirtiliyor. Bazı parti yöneticileri, “Büyükerşen, bir kez daha adaylık talep ederse buna karşı çıkamayız” derken, Eskişehir’le ilgili bir alternatif daha dile getiriliyor. Kulislerde Büyükerşen’in, Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Recai Erdir’i Büyükşehir Belediye Meclis üyesi yapmak istediği, seçimi kazandıktan sonra da Meclis içerisinde yapılacak seçimle başkanlığı Erdir’e bırakmaya yönelik bir hazırlığı olduğu konuşuluyor. Öte yandan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın da isimleri büyükşehir adaylığı için dile getiriliyor. 

 “Antalya’da da seçim çok kritik” değerlendirmesi

CHP’de belediye başkanına yönelik memnuniyet anketinin düşük çıktığına yönelik iddiaların dile getirildiği bir kent de Antalya oldu. Mevcut Başkan Muhittin Böcek’le devam edilmeyeceğine yönelik iddialar kulislerde güçlü bir şekilde konuşulurken son yerel seçimde İyi Parti desteği ile kazanılan Antalya’da seçim çok kritik olarak görülüyor. Kamuoyu anketleri masaya yatırılırken Antalya’da saha çalışmalarının devam edeceği ve tüm çalışmalar bittikten sonra adayın açıklanacağı ifade ediliyor. Böcek’in aday gösterilmemesi durumunda Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın isminin gündeme gelmesi bekleniyor.

 Hatay’ın açıklanması ileri tarihlere bırakılacak

 6 Şubat’ta meydana gelen depremden en çok etkilenen illerin başında gelen ve yaraların halen sarılamadığı Hatay’da da Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın memnuniyet anketlerinde düşük oranlarda kaldığı ifade ediliyor. Buna karşın Hatay’da henüz Lütfü Savaş’a alternatif olabilecek güçlü bir aday da bulunamazken, mevcut şartlarda seçimin kaybedilme olasılığının güçlü olduğu yorumları yapılıyor. Bu nedenle Hatay’da Lütfü Savaş’la devam edilmesi ancak yine de bu kentte aday açıklamasının ileri tarihlere ertelenmesi bekleniyor. Mersin’de de Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yeniden aday gösterilebileceği ancak bu şehirde de aday açıklamasının Hatay’la birlikte ileri tarihlere bırakılacağı konuşulurken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yeniden aday olmadığı Muğla’da eski milletvekilleri Mürsel Alban ile Burak Erbay’ın isimleri konuşuluyor.

 İstanbul’da 23 ilçede aday açıklanacak

 Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun düzenleyeceği aday tanıtım toplantısına hazırlanılırken, yarın İstanbul’da 23 ilçenin adayının açıklanması bekleniyor. CHP’nin İstanbul’da elinde bulundurmadığı ilçelerin adayları açıklanırken, CHP tarafından yönetilen 14 ilçede ise aday belirlenme süreci Ocak ayının sonuna doğru bırakılacak. Bu kapsamda Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın yeniden aday gösterilebileceği dile getiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir