Chery Türkiye pazarında zirveye oynayacak! 450 bin TL’ye sıfır otomobil satacaklar!

Otomobil sektöründeki önemli isimlerden biri olan Chery yıllar sonra tekrardan Türkiye pazarına giriş yapma kararı almıştı. Çinli dev ilk etapta Omoda, Tiggo 7 Pro ve Tiggo 8 Pro modelleriyle ülkemize geldi. Sıradaki model ise tam bir bomba.

Chery’nin Türkiye’de satışa sunmayı planladığı yeni modeli EQ1 olacak. EQ1 tasarımından da anlaşılabileceği üzere mini bir model. Bu modelin en önemli özelliği ise süper ucuz bir fiyata sahip olması. En azından Türkiye şartlarına göre.

Hemen şunu belirtelim. Mini bir model dedik diye aklınıza Citören Ami tarzındaki modeller gelmesin. Keza EQ1, Ami ve türevlerini 2ye katlayacak kadar geniş. Burada miniden kastımız daha çok Smart modelleri olabilir. Üstelik EQ1, son derece dolu, süratli ve menzili geniş bir model.

Bilindiği üzere Ami tarzı modeller en fazla 45 – 50 km/s hıza ulaşabiliyorlar. Menzilleri de genel olarak 100 km civarında. Chery EQ1 ise saatte 100 km hıza ulaşabiliyor ve 301 km’lik bir menzile sahip.

Bu açıdan bakıldığında bu otomobil ile şehirler arası yolculuk yapmak mümkün. Çünkü çevre yolu ve otobana çıkmak için her türlü şartı karşılıyor. Üstelik bu otomobilin en önemli avantajlarından birisi de hızlı şarj özelliğini destekliyor olması.

Chery EQ1’nın en cazip yanı ise az önce de belirttiğimiz üzere fiyatı. Chery bu otomobili 2024 yılında Türkiye’ye getirmeyi planlıyor. Çinli üretici büyük bir aksilik yaşanmazsa bu otomobilini süper ucuz bir etiketle satışa sunacak.

Sosyal medyada yer alan bilgilere göre Chery’nin EQ1 için düşündüğü etiket fiyatı 450 bin TL ile 500 bin TL arası. Bu noktada marka 500 bin TL altına alınabilecek en iyi otomobil mottasıyla sağlam bir reklam yapmak istiyor.

Chery’nin önündeki en büyük engel ise Çinli otomobiller için alınan ek gümrük vergisi. Bu verginin de EQ1’nı markalaştırarak aşılması bekleniyor. Keza Omoda da bazı pazarlarda sadece Omoda markası ile satışta.

Benzer bir stratejinin EQ1 ile de izlenmesi gündemde. Fakat şimdilik Chery tarafından yapılmış net bir açıklama bulunmuyor. Sonuç olarak bunu bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir