Ahmet Hakan: Yüz kişinin “Yaşasın şeriat” sloganı atmasıyla Cumhuriyet’e milim zarar gelmez, mübalağaya gerek yok yani

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Mustafa Kemal Atatürk’e camide dua edilmesinin ardından hakaretler ettiği için gözaltına alınan Ahmet Bostancı’nın tahliye edildiği gün adliyede toplanan bir grubun attığı “yaşasın şeriat” sloganlarına tepkşi gösterdi.

“Yüz kişinin ‘Yaşasın şeriat’ sloganı atmasıyla Cumhuriyet’e milim zarar gelmez. Olaya olduğundan daha büyük anlamlar yüklememek lazım. Mübalağaya gerek yok yani” diyen Hakan, şöyle dedi:

“Ayrıca ‘Şeriat’ konusu, üzerinde ittifak edilen bir konu da değildir. Slogan atanlara ‘Şeriat nedir? Şeriattan neyi kastediyorsunuz?’ diye sorsak bin farklı cevap alırız. Slogan atanların bile bu konuda kafaları karışıktır yani. Neyse… Bunlar işin içerik kısmı. Bir de ilkesel kısım var: İster ‘Yaşasın şeriat’ diye slogan atılsın, ister ‘Kahrolsun istibdat’ diye slogan atılsın. Hiç fark etmez. Adliyeler gösteri alanları değildir. Adliye koridorlarında bu tür davranışlara asla müsamaha gösterilmemelidir. Bunu yapanlara yönelik gerekli hukuki adımlar atılmalıdır.”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir