RTÜK görmesin: Kızıl Mizah

İktidara yakın medya ve cemaatler tarafından hedef gösterilen iki dizi “Kızılcık Şerbeti ve “Kızıl Goncalar” sık sık RTÜK’le karşı karşıya geliyor.

Bunlardan henüz yeni başlayan “Kızıl Goncalar”, daha ilk bölümüyle RTÜK’ten “milli ve manevi değerlere aykırılık” gerekçesiyle para ve iki kez program durdurma cezası aldı.

MAHKEMELİK DAHİ OLDULAR

Her sahnesi ayrı olay olan “Kızılcık Şerbeti” ise mahkemelik dahi oldu. RTÜK’ün nisan ayında verdiği beş haftalık yayın durdurma cezasına karşı yapılan itiraz, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nden dönmüş, RTÜK’ün aldırdığı kararı bozularak yürütmeyi durdurma kararı verilmişti.

Buna rağmen her iki dizi tüm baskılara rağmen Türk halkından büyük bir teveccüh görüyor ve sosyal medyada mizah konusu olmaya devam ediyor.

Özellikle TikTok’ta her iki diziyle ilgili sık sık içerikler üretilirken misafirlikte namaz kılan teyzeleri tiye alan kadının videosu “RTÜK görmesin ceza yazar” yorumlarına neden oldu.

RTÜK’TEN CEZA YİYEN “BÖREK” SAHNESİ

RTÜK üyesi Tuncay Keser, RTÜK’ün hakkında başlattığı inceleme sonrası “Kızıl Goncalar” dizisine verilen para ve yayın durdurma cezasının gerekçelerinden birinin “börek sahnesi” olduğunu açıkladı. Sosyal medyada gündem olan sahnenin konusu “ticarette hile” üzerine.

Cezaya gerekçe olan börek sahnesinde, Özgü Namal’ın canlandırdığı Meryem karakterinin, tarikat mensubu kadınların hep birlikte çalıştığı bir imalathanede börek yaparken tereyağ yetmediği sırada sıvı yağ kullanarak devam etmeyi reddettiği görülüyor.

Üretimi denetleyen ve tarikatın önemli isimlerinden biri olan İdris Efendi’nin yanına giden Meryem, tereyağ yetmedi deyince İdris Efendi’nin sıvı yağ ile devam etmesini söylemesi üzerine Meryem karakteri “o usulü bilmediğini” anlatınca “öğretsinler” yanıtını alması üzerine ikili arasında dizinin en çok konuşulan sahnelerinden biri olan “börek sahnesine” damgasını vuran şu diyalog geçiyor:

Meryem: Sattığınız kutuları değiştirirseniz olur. Üzerinde has tereyağlı yazıyor, onları değiştirirseniz o zaman olur.

İdris Efendi: Ha, başka?

Meryem: Başka bir şey yok.

İdris Efendi: Topla pılını pırtını, seninle mi uğraşacağız! Bana ticaret öğretiyor kadın başına.

İşte o sahne:

“KIZIL GONCALAR” DİZİSİNİN KONUSU

“Faniler” isimli tarikatın dairesinde yaşayan Meryem (Özgü Namal), Naim ve kızları Zeynep memleketlerinde yaşanan depremden sonra İstanbul’a göç ederler. Kızını okutma hayalleri kuran Meryem, tarikatın ve Naim’in kızına dair yaptıkları planlardan habersizdir.

Adli bir vaka sonucu, tarikat şeyhinin gözde torunu Cüneyd’le (Mert Yazıcıoğlu), seküler Atatürkçü bir psikiyatr olan Levent’in (Özcan Deniz) yolu kesişir. Mecburi hizmet yıllarından Faniler’i tanıyan Levent, bir yandan Cüneyd’e yardım edebilmek tarikatın tutucu bakış açısıyla mücadele edecek, diğer yandan özel hayatının çalkantılarıyla boğuşur.

SEKÜLER ATATÜRKÇÜ ROLÜNDE ÖZCAN DENİZ

Levent ve Meryem’in bilmeden geçmişten getirdiği sır, herkesin hayatını değiştirecek kudrettedir.

Kızıl Goncalar, seküler bir Atatürkçü olan Levent (Özcan Deniz) ve mutaassıp bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in (Özgü Namal) kaderlerinin kesişmesini konu alırken, inanç ve fikir ayrılıklarına rağmen “evlat” söz konusu olduğunda anneliğin/babalığın birleştirici gücüne dikkat çekmeyi amaçlıyor.

“KIZILCIK ŞERBETİ” DİZİSİNİN KONUSU

İyi eğitimli, realist ve modern bir kadın olan Kıvılcım (Evrim Alasya), eşinden boşandıktan sonra dimdik ayakta kalmış, iki kızını da inandığı değerler doğrultusunda yetişir. Küçük kızı Çimen (Selin Türkmen) henüz liseye devam etmekte, büyük kızı Doğa (Sıla Türkoğlu) ise üniversitede diş hekimliği okur. Kıvılcım’ın tek isteği çocuklarının ileride başarılı ve mutlu olmalarını görmektir. Doğa’nın daha üniversiteye girdiği ilk yıl erkek arkadaşıyla evlenmesiyle büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Kıvılcım, hayatının şokunu kızının kocasının ailesiyle tanışmasında yaşar. Doğa’nın kocası Fatih’in (Doğukan Güngör) ailesi muhafazakar bir ailedir. Kızının hayata bu kadar farklı bakan bir aileyle yapamayacağını düşünür. Doğa ise aşklarının her türlü farklılığın üstesinden geleceğine inanırken ileriki bölümlerde yaşananlar izleyenleri şaşırtır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir