“İkinci bir felaket yaşanabilir” diyerek uyardı! Naci Görür’den o bölge için korkutan uyarı… Tüm uyarıları doğru çıkmıştı

Diri fay hattı haritası ile risk durumlarını değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarda bulundu. Peki hangi bölgede deprem riski var? İşte tüm detaylar…

NACİ GÖRÜRDEN O İL HAKKINDA ŞİDDETLİ UYARI!

Uzmanlar tarafından sık sık uyarılar yapılan Adana ilimize dair Prof. Dr. Naci Görür’den de uyarı geldi. 6 Mart tarihi itibariyle Adana ilimizin Saimbeyli ilçesinde saat 02.24’te 3,6 büyüklüğünde, saat 03,18’de ise 3.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Yüzyılın felaketinden etkilenen Adana’da sarsıntılar ilk günden itibaren devam ediyor. Doğu Anadolu Fay Hattı sınırında yer aldığı bilgisi paylaşılan Adana hakkında Prof. Dr. Naci Görür’den açıklama geldi.

Anadolu yarımadasının güneyinde ve Akdeniz kıyısında yer alan Adana’nın kuzeyinde Kayser, doğrusunda Osmaniye, kuzeydoğusunda Kahramanmaraş, güneydoğusunda Hatay, kuzeybatısında Niğde ve batısında Mersin illeri yer alıyor. Güneyinde ise Akdeniz’in olduğu görülmektedir. Adana, 2 milyon 237 bin 940 nüfusu ile birlikte ülkemizde yer alan en büyük 6’ıncı ildir.

NACİ GÖRÜR BU BÖLGELERİ UYARDI!

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem felaketi sonrasında Hatay’da meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki deprem felaketlerine değinen Prof. Dr. Naci Görür birçok depremin meydana geldiğini belirtti. Kahramanmaraş depremi ile birlikte bu tarz depremlerin Hatay ve Adana’da beklenildiği bilgisi paylaşıldı.

Naci Görür, ‘9 şiddetindeki deprem’e açıklık getirdi: Büyüklük ile şiddet farklı şey

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’daki depremin 9 şiddetinde olacağı ifadesine açıklık getirdi.

Twitter’da başka kaynaklardaki açıklama ve görüntülerden kısa bilgilerle ‘haber’ veren mecralar, Görür’e dayandırarak, İstanbul’u etkilemesi beklenen Marmara depreminin 9 şiddetinde olacağını aktardı.

Bunun üzerine endişeye kapılan takipçileri, Görür’ü soru yağmuruna tuttu. Konuya dair bilgi veren Görür, büyüklük ile şiddetin ayrı şeyler olduğunu belirtti.

Görür, devamında şunları kaydetti: “İstanbul’da 7 mertebesinde bir deprem olursa Marmara kıyılarında birçok yerde depremin şiddeti 9 olur. Eğer kıyıdan uzaklaşır ve lstrancalara giderseniz şiddet 5 veya 6’ya düşer.”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin şiddeti

Bu arada İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki depremlerin şiddetinin 11’e ulaştığını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir