Fed Başkanı Powell: Faiz Artışı Olabilir, Ancak Kararlar Dikkatle Alınacak

Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyon ve iş gücü verilerine göre eylülde faiz oranlarını artırabileceklerini belirtti. Ancak, kararlarını dikkatli bir şekilde değerlendireceklerini ve faiz oranlarını sabit de bırakabileceklerini ifade etti.

Fiyat istikrarının güçlü iş gücü piyasası koşullarına ulaşmak için önemli olduğunu vurgulayan Powell, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirme konusundaki kararlılıklarını sürdürdüklerini ifade etti. Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) para politikasını başlangıcından beri önemli ölçüde sıkılaştırdığını, ancak bu sıkılaştırmanın etkilerinin henüz tam olarak hissedilmediğini belirtti.

Gelecekteki politika sıkılaştırmalarının ne olacağını verilere dayalı olarak belirleyeceklerini söyleyen Powell, ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızda genişlediğine işaret etti. İş gücü piyasasının hala sıkı olduğunu ve arz ve talep arasında daha iyi bir denge olduğunu belirten Powell, enflasyonun yüzde 2 olan uzun vadeli hedefin üzerinde olduğunu, ancak hedefe ulaşmak için sabırlı ve kararlı olmaları gerektiğini ifade etti. Enflasyonun 2025’e kadar yüzde 2 seviyesine inmesini beklemeyeceğini ve çekirdek enflasyonun hala oldukça yüksek olduğunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir